Arkeoloji Işığında Anadolu ve İktidarın Kısıtlanması
23 Eylül 2020 , Çarşamba 18:56
 • “Denge ve denetleme mekanizmaları”, “kuvvetler ayrılığı”, “yetkilerin sınırlanması”, “hukukun üstünlüğü” gibi kavramların Anadolu tarihindeki izlerini sürmeye devam ediyoruz. ‘Kralları, imparatorları, sultanları yetkilerini sınırlamaya mecbur bırakan neydi’ sorusuna sadece tarih biliminin bir uğraşı olarak değil, aynı zamanda bugünün siyasi ve toplumsal sıkışmışlıklarını daha iyi anlamak ve çözüm üretmek için yanıt arıyoruz.
  "Anadolu Siyasi Tarihi'nde Denge ve Denetleme Tartışmaları" başlıklı Çevrimiçi seminer serimizin ikincisinde arkeolojinin ışığında Hitit Devleti’ne mercek tuttuk.

  Onur Kalkan'ın moderatörlüğünde "Arkeoloji Işığında Anadolu ve İktidarın Kısıtlanması & Hitit Devleti’nde İlgili Siyasal, Hukuki ve Sosyal Dinamikler" alt başlığıyla gerçekleştirdiğimiz seminere, -Emeritus Prof. Dr. Mehmet Özdoğan (İstanbul Üniversitesi Arkeoloji Bölümü), Prof. Dr. Aygül Süel (Hitit Üniversitesi Arkeoloji Bölümü) ve Doç. Dr. Meltem Doğan-Alparslan (İstanbul Üniversitesi Hititoloji Bölümü) konuşmacı olarak katıldılar.
  Çalışmanın aynı zamanda kitap haline getirilen raporuna buradan ulaşabilirsiniz: Anadolu Siyasi Tarihinde Denge ve Denetleme Tartışmaları

  e-bültenimize abone olun!

  En Çok Okunanlar
  Yazarın Diğer Yazıları