Tarihsel Miras Seminerleri başladı
11 Eylül 2020 , Cuma 18:42
 • Bu toprakların geçmişine ve bugününe ilişkin yeni bir sorgulama amacıyla üç yıl önce başlattığımız Anadolu Siyasi Tarihinde Denge ve Denetleme Tartışmaları çalışmamız çevrimiçi seminerler ile devam ediyor.

  Siyasete ilişkin tartışmalarda sıkça kullanılan “denge ve denetleme mekanizmaları”, “kuvvetler ayrılığı”, “yetkilerin sınırlanması”, “hukukun üstünlüğü” gibi kavramlar, dünyanın başka yerlerinden Anadolu'ya gelmiş "ithal" kavramlar mı?

  Öyleyse, Anadolu'da hüküm sürmüş ve gücü mutlak kabul edilen imparatorları, kralları, sultanları yetkilerini sınırlamak zorunda bırakan dinamikler nelerdi?

  Anadolu Siyasi Tarihinde Denge ve Denetleme Tartışmaları webinar serisinde bu sorulara sadece tarih biliminin bir uğraşı olarak değil, aynı zamanda bugünün siyasi ve toplumsal sıkışmışlıklarını daha iyi anlamak ve çözüm üretmek niyetiyle bakıp yanıt arıyoruz.

  Sabancı Üniversitesi İstanbul Politikalar Merkezi (İPM) ile birlikte gerçekleştirdiğimiz çevrimiçi seminer serimizin "Dünya Tarihi Perspektifi ve Mutlak İktidarın Kısıtlanması Bağlamında Avrasya'nın Entellektüel, Siyasi ve İktisadi Dinamikleri" başlıklı ilk oturumunda, Sabancı Üniversitesi İPM Direktörü Prof. Dr. Fuat Keyman, Bonn Üniversitesi Ortadoğu ve Asya Çalışmaları Enstitüsü'nden Dr. Evrim Binbaş ve Boğaziçi Üniversitesi Tarih Bölümü'nden Prof. Dr. Huricihan İslamoğlu, Onur Kalkan'ın moderatörlüğünde geçmişe ve bugüne ilişkin verimli bir tartışma yürüttüler.

  Anadolu'nun tarihinde denge ve denetleme mekanizmalarının izlerini aradığımız üç yıllık yoğun çalışmanın raporunu sizlerle bir kitap olarak paylaşmanın sevinci içerisindeyiz. “Anadolu Siyasal Tarihinde Denge ve Denetleme Tartışmaları: Hitit, Bizans ve Osmanlı Devletlerinde İktidarın Kısıtlanması, Yönetimsel Gelenekler ve Toplum-Devlet İlişkileri” kitabına aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz:

  Anadolu Siyasi Tarihinde Denge ve Denetleme Tartışmaları

  e-bültenimize abone olun!

  En Çok Okunanlar
  Yazarın Diğer Yazıları