Liderlere Açık Çağrı: Yeni Anayasa Bir Arada Uzlaşarak Mümkün!
01 Ekim 2014 , Çarşamba 12:24
 • Toplumun büyük bir kesiminde yeni  bir anayasa beklentisi var. Yeni anayasa özgür, adil ve demokratik bir ülkede bir arada yaşamamızın da garantisi olacak.  Bunun için hak ve özgürlükler alanı genişletilirken devletin temel organları olan yasama yürütme ve yargının işlevlerinin ve birbirleriyle olan ilişkilerinin yeniden tanımlanması, düzenlenmesi gerekli.  165 sivil toplum örgütünün bir araya gelerek oluşturduğu Denge ve Denetleme Ağı olarak, tüm liderlere denge ve denetleme sisteminin güçlendirildiği, katılımcı bir süreç sonucunda yazılacak yeni bir anayasa için çağrıda bulunuyoruz.

  Denge ve denetleme mekanizmalarının olmadığı bir sistemde, demokrasiden bahsedilmesi mümkün değildir.

  Devletin tüm organları arasında öyle dengeler kurulmalıdır ki, her biri kendi işlevini yerine getirirken, diğerini denetleyebilmeli ve herhangi birinin aşırı güç kazanmasının da önüne geçmelidir.  Hak ve özgürlüklerimizi uygulamada garanti altına alan bu tür bir sağlam denge ve denetleme sistemi yeni anayasada şarttır.

  Geçtiğimiz dönemlerde yapılan anayasa çalışmaları ne yazık ki olumlu sonuçlanamamış ancak yapım sürecine ilişkin değerli deneyimler elde edilmiştir. Bu deneyimler ışığında anayasa yapımına dair katılımcı ve müzakereci yöntemlerin tartışılması ve uygulanması gerekmektedir.  Çoğulcu ve demokratik bir anayasa ancak yine çoğulcu ve katılımcı yöntemlerle hazırlanabilir.

  Bu ülkenin vatandaşları olarak birbirinden farklı görüşlerimiz olsa da bir araya gelerek müzakere yürütecek ve yeni bir anayasa yapabilecek demokratik olgunluğa  sahip olduğumuza inanıyoruz.  Denge ve Denetleme Ağı olarak tüm liderlerin  bu yeni anayasa sürecini sahiplenmelerini ve toplumun talep ve beklentilerini göz önünde bulundurarak süreci kararlılıkla yürütmelerini istiyoruz.


  Notice: Undefined index: wpcf-somut-pdf-file in /home/denetleme01/public_html/wp-content/themes/app/single-somut-oneriler.php on line 91
  En Çok Okunanlar
  Yazarın Diğer Yazıları