Bir Şehir Hayali Projesi Raporu Yayında

Bir Şehir Hayali projesi, daha önce gerçekleştirilen “1 Türkiye Hayali” deneyiminden ilham alarak yerel - kentsel beklentileri saptama amacıyla yola çıktı. İsveç Uluslararası Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen Aktif Vatandaşlığın Güçlendirilmesi Programı Bir Şehir Hayali çalışması, Yerel Yönetim Reform Grubu temsilcilerimiz, üyelerimiz, gönüllü eğitmenlerimiz, atölye katılımcılarımız, danışma kurulu üyelerimiz tarafından hayata geçirildi.

Geride bıraktığımız 3 yıl, Bir Şehir Hayali’nin ilk aşamasıydı. Bu ilk aşama üç farklı yöntemle ilerledi. İlk olarak, bölgesel ölçekler ekseninde bir araya gelen uzmanlar bulunulan kentlere dair görüş ve gözlemlerini paylaştı. Ardından yerel katılımcılar kentlerinde gözlenen çevre, ulaşım ve altyapı sorunlarını gündeme getirdi. Üçüncü ve son yöntemse ‘hayal atölyeleri’ kurmak oldu. Hayal atölyelerinde bir araya geldiğimiz yüzlerce katılımcıya 2030 Türkiye’sinde nasıl bir şehirde, nasıl bir mahallede yaşamayı hayal ettikleri soruldu ve kurulan kent hayalleri https://birsehirhayali.birarada.org/ adresi üzerinden toplanarak gazete sayfalarına dönüştürüldü. Yani hayal mahsulü haberler yazıldı, hayal mahsulü gazeteler çıkarıldı.

Hayallerle dolu olsa da Türkiye’nin ve mikro düzeyde kentlerin daha yaşanılır kılınmasının somut bir adımı olma hedefini taşıyan bu çalışma, bugün rapora dönüştü. Hayallerin yol göstericiliğinde ulaşılan somut politika önerileri ve yol haritalarını Doç Dr. Ulaş Bayraktar raporlaştırdı.

Türkiye’nin birçok şehrinde günlerdir devam eden ve kontrol edilemeyen orman yangınları bir kez daha gösterdi ki güçlü bir denge ve denetleme sistemi hayatın her alanında önemli ve çoğu kez yaşamsal bir etkiye sahiptir. Denge ve Denetleme Ağı olarak ifade etmek isteriz ki; Bir Şehir Hayali hayalperestlerinin 2030 hayallerinin gerçek olduğu bir Türkiye, bugün hepimizi üzen yangınlara karşı daha hazırlıklı olurdu. Bir Şehir Hayali Projesi’nin doğa ve hayvan haklarına duyarlı kent hayalleri gerçeğimiz olduğunda yangınlar, depremler ve birçok sorun daha sancısız olacaktır.

Denge ve Denetleme Ağı, aktif ve demokratik vatandaşlığın güçlendirilmesi için hem yerel hem de ulusal ölçekte 300’e yakın üyesi ve binlerce paydaşı ile çalışmalar yürütmeye, Bir Şehir Hayali projesi; yaşanabilir kent hayallerinden somut politikalar, pratikler geliştirmeye ve vatandaşın sesi olmaya devam ediyor.

Farklı düşünüyoruz, bir arada çözüyoruz!
BİZE KATILIN